One Way Fixed meets Rollapaluza in Rostock 2016

At the ST Club. All Results and photos.

Thanks to Sponsors: Rad Race, Fahhradjaeger, Mileba, Bike Punk, Radhaus, Sol catering, Auguste 86, Transport Rad MV, Rostocker!

MEN Knockouts:

Winner(1000m)
Stefan Lange 48.68
Runner Up (1000m)
Benjamin (500m) 56.28
Third
Mario Pohler (500m) 23.06
Fourth(500m)
G Dawg 23.26

Fastest time all night: Stefan Lange 21.64

Semi Finals Time
1 Stefan Lange 21.88
V
G Dawg 23.58
2 Mario Pohler 23.34
V
Benjamin 23.18

 

Quarter Finals Time
1 Stefan Lange 22.16
V
Chris Schade 23.72
2 Mario Pohler 22.58
V
Arne Harder 24.80
3 Benjamin 22.60
V
Daniel Seifert 23.26
4 Martin Krause 23.52
V
G Dawg 23.06

 

First Round Time
1 Stefan Lange 22.78
V
Sebastian Sablowski 24.92
2 Mario Pohler 22.74
V
Morris Neu 23.62
3 Benjamin 23.06
V
Flo 24.36
4 Clemens 23.50
V
Martin Krause 23.46
5 Christoph Bechler 23.72
V
G Dawg 23.68
6 Johannes Reding 23.20
V
Daniel Seifert 23.18
7 Arne Harder 23.92
V
Oliver Biniasch 24.18
8 Chris Schade 24.02
V
Sven Zscherper 24.28

 

  Men’s Qualification Time KPH Cadence
1 Stefan Lange 21.64 83.2 210.0
2 Mario Pohler 22.80 78.9 199.3
3 Benjamin 22.84 78.8 199.0
4 Clemens 23.00 78.3 197.6
5 Christoph Bechler 23.68 76.0 191.9
6 Johannes Reding 23.74 75.8 191.4
7 Arne Harder 23.78 75.7 191.1
8 Chris Schade 23.80 75.6 191.0
9 Sven Zscherper 23.96 75.1 189.7
10 Oliver Biniasch 24.12 74.6 188.4
11 Daniel Seifert 24.16 74.5 188.1
12 Yves Gattner 24.20 74.4 187.8
13 G Dawg 24.26 74.2 187.3
14 Martin Krause 24.26 74.2 187.3
15 Flo 24.38 73.8 186.4
16 Morris Neu 24.46 73.6 185.8
17 Sebastian Sablowski 24.46 73.6 185.8
18 Julian hust 24.52 73.4 185.4
19 Martin Jaeger 24.58 73.2 184.9
20 Robert Bolsmann 24.58 73.2 184.9
21 Ole Zellmer 24.62 73.1 184.6
22 Gregor Mandt 24.62 73.1 184.6
23 Erich T 24.79 72.6 183.4
24 Fiete Bressem 24.82 72.5 183.1
25 Christian M 24.94 72.2 182.2
26 Heiko Weisshoff 25.00 72.0 181.8
27 Martin 25.06 71.8 181.4
28 Matthias Kubsch 25.10 71.7 181.1
29 David Magister 25.16 71.5 180.6
30 Marcus Kalle 25.18 71.5 180.5
31 Matthias Frugel 25.24 71.3 180.1
32 Flory Glory 25.56 70.4 177.8
33 Tobias Naujoks 25.60 70.3 177.5
34 Mark S 25.60 70.3 177.5
35 rene tober 25.82 69.7 176.0
36 Tom Pietsch 25.86 69.6 175.8
37 Steve Lobert 26.10 69.0 174.1
38 Frank Tober 26.16 68.8 173.7
39 Marcell redder 26.34 68.3 172.6
40 Rodney Apel 26.40 68.2 172.2
41 Ralf Kähler 26.62 67.6 170.7
42 Steffen Jorn 27.28 66.0 166.6
43 Johannes Heller 28.56 63.0 159.1

Women

Final (250m)

  1. Silja Ketelsen 13.86
  2. Christin 14.06

First Final (500m):

Silja Ketelsen 27.06

Christin 27.06

 

Minor Final:

3. Diana 27.22

4. Lydia 28.66

 

Qualification:

  Women’s Qualification Time KPH MPH RPM
1 CHristin 27.34 65.8 40.9 166.2
2 Silja Ketelsen 27.84 64.7 40.2 163.3
3 Diana 28.48 63.2 39.3 159.6
4 Lydia 29.40 61.2 38.0 154.6
5 Amira 29.46 61.1 38.0 154.3
6 Linda P 30.98 58.1 36.1 146.7
7 Madlin Potratz 32.30 55.7 34.6 140.7

 

 

April 11, 2016 | Posted in: Fotos, Results | Comments Closed

Comments are closed.